Vývoj religióznej štruktúry

Vývoj náboženskej štruktúry obyvateľstva Slovenska bol ovplyvnený do veľkej miery kresťanstvom, a preto za posledných 130 rokov na našom území prevažujú kresťanské konfesie. Konkrétny percentuálny podiel jednotlivých vierovyznaní a jeho zmena za posledných 130 rokov sa nachádza v nasledujúcej tabuľke:

(Zdroje: Demografická analýza Slovenska, s. 105, Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2011)

 

Náboženská štruktúra Slovenska v medzivojnovom období bola výsledkom dlhodobého historického vývoja. Viac ako dvojtretinovou väčšinou tu prevažovalo rímskokatolícke obyvateľstvo, ktoré bolo rozšírené najmä medzi obyvateľstvom československej, ale z časti i maďarskej národnosti. Oblasti s najvyšším podielom rímskokatolíckych veriacich predstavovali najmä Orava a Kysuce.
Evanjelická cirkev augsburského vyznania predstavovala z pohľadu počtu veriacich Slovenska v poradí druhé náboženstvo. Jej veriaci sa v medzivojnovom období sústredili prevažne v oblasti Myjavy, Starej Turej, ale i na Liptove a Gemeri.
Gréckokatolícke obyvateľstvo sa koncentrovalo prevažne na území severovýchodného Slovenska. Bolo rozšírené najmä medzi obyvateľstvom s rusínskou, ruskou národnosťou, no mnoho veriacich bolo i československej národnosti.
Najmä medzi maďarským obyvateľstvom bolo rozšírené aj reformované vyznanie. Vznik Československej republiky, ktorý sa prejavil o. i. aj odchodom početnejšej skupiny osôb s maďarskou materinskou rečou, sa prejavil aj poklesom počtu veriacich tohto náboženstva. Koncentrovanejší boli najmä na južnom Slovensku. V medzivojnovom období počet reformovaných veriacich stagnoval a po územných zmenách, ktoré sa dotkli oblastí s prevažujúcim maďarským obyvateľstvom, poklesol podiel reformovaných veriacich na minimum.
Izraeliti boli v medzivojnovom období koncentrovaní najmä na území východného Slovenska, no početnejšie náboženské obce existovali vo väčších mestských strediskách po celom území Slovenska. Iba polovica izraelitov sa prihlásila v sledovanom období k osobitnej židovskej národnosti a zvyšná časť týchto osôb sa hlásila najmä k maďarskej, ale i nemeckej národnosti. Počet a podiel osôb izraelitského vierovyznania v medzivojnovom období stagnoval a napokon aj mierne klesal. Tragicky do vývoja tohto náboženstva zasiahla politická moc v čase druhej svetovej vojny, keď došlo k ich perzekúciám a vyvražďovaniu. (Branislav Šprocha, Pavol Tišliar - Náčrt náboženskej štruktúry obyvateľstva Slovenska v medzivojnovom období)

 

Porovnanie náboženskej štruktúry Slovenska za rok 2001 a 2011 ukazuje nasledujúci diagram, kde jednotlivé čísla vyjadrujú percentuálny podiel obyvateľov Slovenskej republiky podľa náboženského vyznania.

 

(Zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky)

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode