Náboženská štruktúra jednotlivých okresov Slovenska

(Zdroj: Atlas krajiny Slovenskej republiky, 2006)

Hoci vo väčšine okresov Slovenska prevláda rímskokatolícka cirkev, v niektorých okresoch východného Slovenska nie je počet rímskokatolíkov až taký výrazný a jednotlivé pomery sa od celoslovenského priemeru značne odlišujú. Ide najmä o okres Sobrance, kde sa počet gréckokatolíkov (8 090) takmer vyrovná počtu veriacich rímskokatolíckej cirkvi (8 827) a okres Liptovský Mikuláš, kde je počet veriacich evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (22 875) takmer rovný počtu rímskokatolíkov (24 756). Okresy Snina, Trebišov a Vranov nad Topľou dosahujú počtom veriacich gréckokatolíckej cirkvi približne polovicu z počtu veriacich rímskokatolíkov.

Na druhej strane treba spomenúť, že najmä v okresoch Košice I – III celkový počet obyvateľov, ktorí sú bez vyznania, príp. sa k žiadnemu náboženstvu neprihlásili, presahuje počet veriacich rímskokatolíckej cirkvi (v okrese Košice IV sa počet rímskokatolíkov približne rovná súčtu obyvateľov bez vyznania a tým, ktorý sa k žiadnemu náboženstvu neprihlásili).

Celoslovenskému priemeru sa na východnom Slovensku vymyká aj gréckokatolícka cirkev, ktorá v okresoch Vranov nad Topľou, Trebišov, Snina, Michalovce a Humenné má viac ako 20% a v okrese Sobrance viac ako 35% zastúpenie z celkového počtu obyvateľov okresov. Okrem toho, v okrese Snina dosahuje pravoslávna cirkev takmer 20% zastúpenie z celkového počtu obyvateľov. Dôvodom je to, že obe spomenuté náboženstvá sú okrem iného tiež priestorovo viazané na rozšírenie Rusínov a Ukrajincov, a tí sa v týchto oblastiach koncentrujú vo väčšom počte ako na ostatnom území Slovenskej republiky.

 

Obyvateľstvo s pravoslávnym náboženským vyznaním je koncentrované v okresoch východného Slovenska, kde jeho počet dosahuje vyše 34 tisíc obyvateľov (0,6 % obyvateľov SR), pričom najväčšie zastúpenie tejto cirkvi je v okresoch Svidník (15,5 %), Humenné (9,6 %), Michalovce (4,4 %), Bardejov (3,8 %) a Stará Ľubovňa (1,7 %). Absolútne najvyšší počet obyvateľov  sa hlási k tejto cirkvi v okrese Humenné (10 772 osôb).

Ku  gréckokatolíckej cirkvi sa pri sčítaní  ľudu prihlásilo 3,41 % zo všetkých obyvateľov  Slovenska, aktualizovaný údaj je 4,7 %. Vo východoslovenskom regióne sa k tejto cirkvi hlási  11,3 % občanov a asi 1/7 všetkých osôb, hlásiacich sa k niektorému náboženstvu. Výrazné podiely gréckokatolíkov z celkového počtu obyvateľov sú predovšetkým v okresoch Svidník (38,6 %) a Stará Ľubovňa (27,8 %).

V období rokov 2001–2011 sa znížili počty trvalo bývajúcich obyvateľov hlásiacich sa ku všetkým štyrom najpočetnejším registrovaným cirkvám na Slovensku, teda k rímskokatolíckej cirkvi o 9,7 %, k evanjelickej cirkvi a. v. o 15,2 %, ku gréckokatolíckej cirkvi o 5,9 % k a reformovanej kresťanskej cirkvi o 10 %.  

Od roku 2001 sa počet obyvateľov bez vyznania mierne zvýšil. Týka sa to aj okresov na východnom Slovensku, konkrétne okresy Košice I-IV, Rožňava, Rimavská Sobota, Revúca, Liptovský Mikuláš.

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode